Sunday, May 19, 2024

Review: Vaults of Vaarn

Modrý piesok púšte, obsýpa megalitickú sochu, ktorá v jednej ruke drží zlatý kompas. Od kompasu sa odrážajú červeno-purpurové lúče slnka, ktoré o niekoľko krátkych generácii prestane hriať. Západ slnka na konci histórie... Vitajte vo svete Vaults of Vaarn.

Začiatkom tohto roka som rozbehol s jednou partiou mini kampaň Vaults of Vaarn (VoV). VoV ma zaujalo už pred rokmi, keď som, počas hľadania inšpirácie pre science-fantasy prvky, narazil na prvé zíny z tohto sveta, Môj záujem sa zvýšil, keď prvých troch zínov vyšlo vo tvrdej väzbe ako jednotná hra – Vaults of Vaarn Deluxe Edition. Neodolal som a knihu som si kúpil, prečítal a začal hrať. Toto je recenzia na základe mojich skúseností.

 


 

 

Umierajúci svet... 

Vaults of Vaarn je jeden z neveľa RPG hier – systémov, rozšírení alebo príručiek, ktoré sa snažia zachytiť atmosféru a setting Dying Earth¹. Svet, v ktorom už dejiny prebehli, všemožne civilizácie, spoločenstvá a impéria vznikli a zanikli a väčšina vedeckých objavov už dávno upadla do zabudnutia. Dejiny sú na svojom konci. Oblohe dominujú slabnúce lúče večne zapadajúceho slnka – tmavo červená, purpurová, oranžová a miestami silná zlatá. Pod povrchom sa ukrývajú príbehy, tajomstvá a relikty stoviek miliónov rokov...

Svet VoV obývajú všemožne zmutovaný ľudia, Neo-zvieratá – mix ľudských a ne-ľudských zvierat v jednom, synti a roboty z civilizácii minulých, myconidi – huby, ktoré “žijú” cez telá mŕtvych a mihne sa tu aj potomstvo “čistokrvných” ľudí.

Vo svete, lemovanom modro-piesočnou púšťou a v jej hlbinách sa miešajú predmety z technologicky vysoko vyspelých civilizácii z minulosti, s improvizovanými “falloutovskými” technológia, s mečmi, brnením a mágiou. Púšťou putujú karavány tiav či jašterov, spolu s nimi aj vzdušné motorky alebo mobilné domy na chrbtoch obrovských púštnych krabov. Vzduchom zas plávajú ako vzducholode, tak aj bio-technologické vtáčie stíhačky.

Nie je to tvoje tradičné sci-fi, fantasy ani post-apocalyptika. Miešajú sa tu všemožne a rôznorodé nápady, vplyvy a predstavy. Postavy cestujú po púšti, objavujú zaujímavé miesta – oázy, hrobky, anomálie, akrológie - obrovské sklenené domy plne rastlín a zelene – a hľadajú relikty z časov minulých. Nič iné, ako minulosť tento svet už nečaká.

 

Mutácia Knave

Vaults of Vaarn nie je iba setting, ale je to ucelený herný systém, postavený na prvej edície OSR hry Knave. Ako správny OSR systém VoV nemá veľa pravidiel a má jednoduché herné princípy. VoV používa 6 klasických vlastností postáv, aj keď trochu premenovaných – Ego je charizma a Psyché je múdrosť. Základnou mechanikou je hod k20, ku ktorej sa pripočítava bonus príslušnej vlastnosti. Zaujímavé je, že pravidlá odporúčajú, aby čeky a hody na záchranu boli štandardne DC 15. Ja to pravidlo používam a všetkým nám to uľahčuje život.

VoV nepoužíva žiadne zručnosti (skills) postáv ani povolania. Je to class-less systém, ktorý sa veľa točí okolo predmetov, ktoré postavy majú v inventári. Celkovo správa inventáru je podstatná časť hry. Tak ako v originále Knave, postavy majú obmedzený počet miest v ich inventári, ktorý sa rovná hodnote ich odolnosti. V prípade, že inventár je plný postava je preťažená a všetky jej hody sú s nevýhodou. Miesto v inventári zaberaj zbrane, brnenie, Exotiky (magické predmety z ér minulých) a iné predmety, ale napríklad aj únava, zranenia a voda. Voda je rovnako nutnosť na prežitie – živé hráčske postavy vypiť jednu jednotku vody – tak aj platidlo. Obchod prebieha buď výmenou, tak aj platbou za vodu.

Spomínané exotiky, dávajú hráčstvu dosť zaujímavé a často krát silné schopnosti, no zároveň slúžia na postup na ďalšiu úroveň. Na to, aby sa postava posunula o úroveň vyššie, musia hráči predať alebo vymeniť jednu exotiku. To vedie k zaujímavým rozhodnutiam - obetovať silnú zbraň či mocný predmet alebo si zlepšiť postavu? Pri posune na vyššiu úroveň si hráč*ka hodí k8 na zvýšenie maximálneho počtu životov a zároveň dostane 3 body, ktoré môže pridať do vlastností. Zvýšenie vlastnosti o jeden bod, zvyšuje aj jej bonus. Teda ak pri prechode na vyššiu úroveň hráč*ka zvýši svoju silu z 11 na 12, zvýši sa aj bonus tejto vlastnosti z +1 na +2. Maximálna výška vlastnosti a bonusu je 20 resp. +10.

Z mojej skúsenosti, tento ľahký systém bez povolaní, uvoľňuje hráčstvu ruky a necháva voľnú cestu ich kreativite a vynaliezavosti. Niečo v zmysle: “Neriešim aký skill má moja postava, viem , že mám tieto veci v inventári, tak ich skúsim nejak využiť.” Pre mňa, ako PJa je to zábava a rovnako aj pre partu.

Slabou stránkou pravidiel je slabo opísaný systém obchodovania, vieme iba to, že je to barter systém, kde je voda zároveň platidlo. To je všetko. Zvyšok musí vymyslieť PJ. Druhou slabou stránkou je príliš komplexný systém počasia, ktorý v zjednodušenej podobe je zábavný dodáva hre extra výzvu, no tak, ako je napísaný, veci zbytočne komplikuje a zdržuje. 

 

Malá modrá knižka

Vaults of Vaarn, vyšlo v tvrdej viazanej väzbe, s farebnou tlačou, v rozsahu 144 strán. Je to krátka, ľahká, kvalitná kniha ako tlačou tak aj jednoduchým rozložením stránok. Táto neveľká kniha obsahuje všetko, čo potrebujete. Pravidlá pre hráčstvo na tvorbu postavy, beštiár a všemožné pomôcky pre PJa, vrátane kopy náhodných tabuliek, na ktorých vygenerujete všetko od náhodného predmetu v piesku, po celé náboženstvo.

 

Okrem obsahu je kvalitný aj dizajn. Podobne ako piesok vaarnskych púští, je tieňovaná do modra. Dizajnu sa dá vytknúť možno to, že na dvoch troch miestach je vybraný font na tmavomodrom pozadí ťažšie čitateľný.

Za toto všetko som zaplatil výbornú cenu. Na imagu (fakt im nerobím reklamu) som knihu zohnal za 589 Kč, teda asi 24€. V našich končinách je ,viac ako s cenou, problém s dostupnosťou. Sám som prvú vlnu kníh na imagu premeškal a čakal som niekoľko mesiacov na ďalšiu šancu. Aktuálne je VoV na objednanie na imagu, prípadne môžete skúsiť nemecké All The Problems in this World alebo Spheremeister Games.

 

Záver (histórie)

Vaults of Vaarn, je zaujímavý a fantastický setting, dobrý systém, skvelá pomôcka pre PJa z mojich skúseností veľká zábava pre družinu. VoV možno vytknúť nejasné pravidlá obchodovania, prekomplikovaný systém počasia a pár malých chýb v dizajne. Kvalitná viazaná kniha je dostupná za veľmi prijateľnú cenu a nám poskytla už veľa hodín zábavy.

 

 

1. Dying Earth – je sub žáner sci-fi alebo science-fantasy vychádzajú z rovnomennej série kníh, ktoré napísal autor Jack Vance. V jeho tvorbe opisuje svet podobný Vaarnu – planéta na konci životnosti svojej hviezdy, v ktorej sa mieša fantasy, mágia, sci-fi, a to všetko na hromade eonov minulosti. V RPG a zvlášť v OSR, do tohto žánru zapadajú ešte Ultra Violet Grasslands od famózneho Luku Rejeca alebo rozšírenie pre Dungeon Crawl Classics s názvom – Dying Earth.

 

 

No comments:

Post a Comment

Open table hexcrawl – Bratislava

Otváram hru na najbližších pár mesiacov v Bratislave – Hexcrawl. Hrať budeme Knave 2 e, s niektorými mojími vlastnými pravidlami. Knave, ...